Inflacja spadła po raz pierwszy od 9 miesięcy. PIE tłumaczy, kiedy możemy spodziewać się jej szczytu

Inflacja spadła po raz pierwszy od 9 miesięcy, głównie z powodu niższego wzrost cen paliw i rachunków za energię - wskazał Sergiej Druchyn z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, komentując dane GUS. Jego zdaniem szczyt inflacji nastąpi w lutym.

2022-12-15, 11:44

Inflacja spadła po raz pierwszy od 9 miesięcy. PIE tłumaczy, kiedy możemy spodziewać się jej szczytu
"Wolniejszy wzrost związany jest z cenami paliw i energii, co wpisuje się w tendencje widoczne w regionie" – ocenili ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.Foto: Shutterstock/goffkein.pro

Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2022 r. wzrosły rdr o 17,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem - o 0,7 proc. Wcześniej w szybkim szacunku GUS podawał, że inflacja w listopadzie wyniosła 17,4 proc. rdr i 0,7 proc. mdm.

Posłuchaj

Piotr Bujak z PKO BP komentuje dane GUS o inflacji za listopad ("Ekspres Gospoodarczy" Justyna Golonko PR1) 5:25
+
Dodaj do playlisty

 

Jak zwrócił uwagę ekspert PIE, inflacja spadła po raz pierwszy od 9 miesięcy. "To efekt wolniejszego wzrostu cen energii oraz paliwa" - wskazał. Dodał, że ponownie wzrosła natomiast inflacja bazowa, która wynosi ok. 11,3 proc. "Szybciej rosną ceny usług głównie: zdrowotnych i komunikacyjnych oraz z kategorii pozostałe" - zauważył.

REKLAMA

Szczyt inflacji w przyszłym roku

W jego ocenie inflacja ponownie przyspieszy na początku 2023 r. "Będzie to efekt wzrostu stawek VAT na energię elektryczną, gaz i paliwa. Dodatkowo niskie rezerwy ropy w USA oraz napięta sytuacja geopolityczna prawdopodobnie przyczynią się do wzrostu cen surowców na rynkach globalnych" - ocenił Druchyn.

"Inflacja osiągnie szczyt w lutym - będzie to 20,5 proc." - prognozuje PIE.

Zdaniem Moniki Kurtek głównej ekonomistki Banku Pocztowego, grudniowy wskaźnik CPI może znaleźć się na poziomie podobnym do listopadowego, a może nawet jeszcze nieco niższym, tj. w okolicach 17,4 proc. rdr.

Posłuchaj

IAR/Prostak: Ekonomistka PKO Banku Polskiego Urszula Kryńska mówi o niższej inflacji w listopadzie, że dawno nie mieliśmy takiej sytuacji (IAR) 0:07
+
Dodaj do playlisty

"Wraz z początkiem 2023 r. inflacja jednak ponownie nabierze tempa, co związane będzie i z wchodzącymi w życie podwyżkami cen towarów (np. alkoholu w następstwie wzrostu akcyzy), i prawdopodobnym wzrostem cen usług (m.in. na skutek podwyżki płacy minimalnej), czy wreszcie odwracaniem tarcz antyinflacyjnych bądź ich modyfikacjami" - napisała Kurtek w komentarzu do danych GUS. 

REKLAMA

Zdaniem analityków z ING Banku Śląskiego prawdziwy test jest przed nami w okresie styczeń-luty i szczyt CPI może wynieść około 21 proc. rdr. "Kluczowym elementem dla rynku i RPP będzie tempo dezinflacji w dalszej części 2023 (wg nas koniec 2023 r. to ok. 10 proc., a nie niżej)" - czytamy w komentarzu ING. 

Druga połowała 2023 r. 

Druchyn z PIE spodziewa się, że w drugiej połowie roku zmieni się struktura inflacji; większą rolę odgrywać będzie tzw. inflacja bazowa, czyli ceny usług oraz towarów przemysłowych. Wskazał, że obniżanie się inflacji będzie procesem długotrwałym. "Spodziewamy się dwucyfrowych wyników od końca III kwartału" - podsumował.

PIE spodziewa się wolniejszego wzrostu ceny żywności. "Surowce rolne tanieją na globalnych rynkach giełdowych. Także indeks FAO dalej utrzymuje się w tendencji spadkowej, co powinno wpływać na obniżki krajowych cen w I kwartale" - wskazał ekspert.

Posłuchaj

Sergiej Druchyn z PIE mówi że inflacja przyspieszy na początku przyszłego roku i swój szczyt osiągnie w lutym (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

Zastrzegł, że zmiany zależeć będą od tzw. umowy zbożowej między ONZ, Ukrainą, Rosją i Turcją, która wygasa w marcu. "Porozumienie państw będzie wpływać na światowe ceny zboża" - wyjaśnił.

REKLAMA

Czytaj także: 

PR1/PAP/IAR/PR24.pl/Justyna Golonko/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej